7 listopada 2015

Chłopiec-duch. Prawdziwa opowieść o cudownym powrocie do życia - Martin Pistorius, Megan Lloyd Davies

Chłopiec-duch. Prawdziwa opowieść o cudownym powrocie do życia to historia życia i walki z nieznaną chorobą pochodzenia neurologicznego Martina Pistoriusa. Jako nastolatek Martin z całkowicie zdrowego chłopca stał się osobą niepełnosprawną, której świadomość spadła praktycznie do zera.

W swojej książce, napisanej we współpracy z Megan Lloyd Davies, Martin opowiada o procesie powracania do życia. Jest to okres od całkowitej ciemności do stopniowego i coraz bardziej świadomego postrzegania otaczającego świata. Pistorius zdaje sobie sprawę z tego, co dzieje się wokół niego, ale nie może włączyć się do dyskusji z otaczającymi go ludźmi, ponieważ jego ciało jest całkowicie sparaliżowane.


W nieszczęściu i ciężarze swojej choroby Martin Pistorius miał szczęście do ludzi, którzy dostrzegli w nim kogoś więcej, niż jak sam określił to w książce – „imbecyla”. Jedna z jego terapeutek dostrzegła, że młody człowiek usiłuje nawiązać kontakt ze światem zewnętrznym. I tak rozpoczęła się walka Martina o powrót do życia.

Dzięki specjalnej, nowatorskiej metodzie komunikacji chłopak uczy się, jak rozmawiać z rodziną, lekarzami, terapeutami. Nawiązuje pierwsze w pełni świadome kontakty i bliższe relacje z osobami ze swojego otoczenia. Jego zdolności pozwalają mu na takie pokazanie się światu, że dostaje swoją pierwszą w życiu pracę.

Ta książka to nie tylko historia zmiany od „Imbecyla do nietuzinkowego człowieka”. To także historia o otwartości ludzkiego umysłu. O tym, że trzeba umieć dostrzec, by móc coś ważnego zobaczyć. Gdyby nie terapeutka Martina, nie był by on tym, kim jest dzisiaj. To ona zapoczątkowała cały łańcuch zdarzeń, który stał się początkiem drogi Martina do samodzielności.


Historia Martina Pistoriusa daje nadzieję, bawi- wszak autor to niezwykle inteligentny i zabawny człowiek - i pokazuje naszą krótkowzroczność. Mam nadzieję, że otworzy niejeden umysł.Bardzo dziękuję Wydawnictwu Znak Literanova za egzemplarz recenzencki książki.Megan Lloyd Davies –dziennikarka, zajmuje się pisaniem książek biograficznych we współpracy z osobą będąca głównym bohaterem danej publikacji.

Martin Pistorius – jako nastolatek zapadł na tajemniczą chorobę, która całkowicie sparaliżowała pracę jego umysłu. Przez czternaście lat był sparaliżowany, nie mówił i pozostawał bez kontaktu z otoczeniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz