10 listopada 2015

Zabójczy urok blondynki - Danka Braun

Zabójczy urok blondynki to udane połączenie kryminału i powieści obyczajowej. Danka Braun z humorem i ogromnym dystansem opisuje perypetie swoich bohaterów wplątanych w niespodziewane morderstwo.

Każdy ze stworzonych przez autorkę bohaterów to oryginalna postać. Pełna barw, o niebanalnym charakterze i własnych, oryginalnych przywarach. Choć mam wrażenie, że tym razem najbardziej oberwało się paniom po czterdziestym roku życia.


Danka Braun bezlitośnie, acz z wielkim humorem, wyśmiewa zachowania kobiet, które za wszelką cenę próbują zachować młodość, a oddech „młodszych” na plecach przyprawia je o dreszcz przerażenia i rozpaczy. Ta książka to pewna wskazówka, że dystans w życiu to prawdziwy skarb i świetny sposób na ułatwienie sobie życia.

Zabójczy urok blondynki to kolejne spotkanie z rodziną Orłowskich, ale napisane w taki sposób, że czytelnik, który sięgnie po twórczość Danki Braun po raz pierwszy, nie będzie miał żadnego problemu z przyswojeniem sobie fabuły. Książka to zamknięta całość, która zawiera pewne wyjaśnienia dla mniej zorientowanego czytelnika.

Orłowscy wraz ze znajomymi spędzają urlop w luksusowym hotelu. Letni wypoczynek zakłóca im trup, a najgorsze jest to, że zabił ktoś z ich grona. Rozpoczyna się wewnętrzne poszukiwanie mordercy, które doprowadzi do zaskakującego finału.

Intryga kryminalna została zgrabnie wpleciona w fabułę tej książki. A jej rozwiązanie zaskoczyło nawet mnie- starego wyjadacza kryminałów. Ponadto Danka Braun w ironiczny i zdystansowany sposób pisze o takich uczuciach jak: miłość, przyjaźń czy nienawiść.

Ta różnorodność w połączeniu z inteligentną fabułą, błyskotliwością, poczuciem humoru i dobrym warsztatem pisarskim, daje nam udaną lekturę, z której i można się pośmiać, i wyciągnąć wnioski. Jak w życiu jest tu trochę śmiechu, i trochę łez.


Bardzo dziękuję Regałowi Nowości i Wydawnictwu Prozami za egzemplarz recenzencki książki.Danka Braun – kobieta dojrzała z wielkim dystansem do świata i ludzi. Autorka książek: Historia pewnego związku, Historia pewnej niewierności, Historia pewnego narzeczeństwa, Nie zabijaj mnie, kochanie, Zabójczy urok blondynki.
5 komentarzy:

  1. Skoro Ciebie rozwiązanie intrygi zaskoczyło to muszę koniecznie przeczytać tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znam jeszcze Orłowskich, ale lubię takie intrygi kryminalne z dystansem i napisane pół żartem więc myślę, że jest to lektura wprost dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mnie rozwiązanie nie zaskoczyło, bo takie podejrzewałam. Dobrze wpleciony w fabułę element przeszkadzał mi w całkowitej pewności. Czytało się przyjemnie, ale nie ciągnie do powrotu do tej lektury. Mol Książkowy

    OdpowiedzUsuń