Przejdź do głównej zawartości

Dziedzictwo - Krystyna Januszewska

Dziedzictwo Krystyny Januszewskiej to piękne świadectwo tego, że bez przeszłości nie ma teraźniejszości. Teraźniejszości w sensie naszego przyjścia na świat, tego jak zostaliśmy ukształtowani, czy tego gdzie się obecnie znajdujemy. Uświadamia nam, że ta przeszłość ma niebagatelny wpływ na to, kim jesteśmy.

Historia rodziny Kuśmierczyków to nie tylko osobista historia autorki, ale i świadectwo życia ludzi pracy, dla których rola była jedynym sposobem na przeżycie. Dzieje tej rodziny to przykład życia polskich chłopów w pierwszej połowie dwudziestego wieku.



Krystyna Januszewska bez patosu, ale z dużym szacunkiem, przedstawia skomplikowaną rodzinną historię. Opisuje ludzi z krwi i kości, z ich wadami i zaletami. Stara się odtworzyć realia tamtego okresu. Czytając książkę czułam ekscytację z odkrywania zapomnianych kart historii.

Kuśmierczykowie żyją we wsi pod Kielcami. Żyją skromnie, ale uczciwie. Los nie szczędzi im dramatów i tragedii. Dzielą los tysiąca polskich chłopów tamtego okresu. Jednak wciąż tli się w nich nadzieja na lepsze jutro.

Życie tej chłopskiej rodziny to przykład życia prawego, poświęconego dla ciężkiej pracy, dla utrzymania i lepszego bytu rodziny. To także przykład tego, że niezależnie, gdzie się rodzimy, zawsze mamy ogromny wpływ na kształtowanie się naszego życia.

Książka jest napisana pięknym językiem. Każde słowo zostało tu starannie dobrane. Nie brak w niej melancholii i żalu, a nawet tęsknoty za czymś, czego już nie ma. Tytułowe dziedzictwo to piękne wspomnienia, zapachy, smaki i widoki, które wciąż istnieją wyłącznie dzięki ludzkiej pamięci.

Dziedzictwo to także dowód na to, że nieistotne jest skąd się wywodzimy. Ważne jest to, że przodkowie i wspomnienia dają nam życie, siłę i pewien bagaż wskazówek do kierowania własnym życiem.


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzemplarz recenzencki książki.



Krystyna Januszewska – z wykształcenia biolog, wydała kilka opowiadań i sześć powieści: Przytulać kamienie, Niebo ma kolor zielony, Rozbitek@brzeg.pl, Ostatnia kwadra księżyca, Dolina Motyli, Trzy światy, czyli Maryśka, Anioł i szalona Muneguita. Laureatka wielu nagród i wyróżnień.

Komentarze

  1. Historia rodzinna to jak najbardziej moje klimaty. Początek pasowałby właściwie do recenzowanej przeze mnie dzisiaj książki- przeszłość ma ogromny wpływ na teraźniejszość :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.