18 listopada 2015

Wariatka z Komańczy - Maria Nurowska

Wariatka z Komańczy autorstwa Marii Nurowskiej to proza niełatwa, głęboka w swoim przekazie i adresowana do czytelnika, który oczekuje czegoś więcej, niż łatwej historyjki.

Marii Nurowskiej nie trzeba nikomu przedstawiać. Publikuje od kilku dziesięcioleci. W swoich książkach poruszyła już wiele tematów, które nie są łatwe i przyjemne. Pisze bez pardonu, twardo i czasem dosadnie. Tworzy doskonałe portrety psychologiczne swoich bohaterów.


Nie inaczej jest z bohaterką Wariatki z Komańczy. Marta Kohn jest uznaną malarką, która ma za sobą niełatwe dzieciństwo. Przeszłość wciąż tkwi w psychice Marty jak zadra. Mimo sukcesów i szczęśliwego dorosłego życia Marta wciąż zmaga się z demonami dzieciństwa, które warunkują jej dorosłe postępowanie. Malarka traktuje czytelnika niczym spowiednika, któremu opowiada o najintymniejszych szczegółach ze swojego życia. Nie szczędzi nam szczegółów. Nie kłamie. Rozlicza się ze sobą i swoim życiem,

Najnowsza książka Marii Nurowskiej to słodko-gorzka opowieść o życiu, które mimo upływu lat jest dla każdego nieustanną zagadką. Jest jednocześnie piękne i straszne. Niesie nam ból i śmiech, rozpacz i łzy. Maria Nurowska doskonale nakreśla portret głównej bohaterki. Marta Kohn jest wiarygodna i prawdziwa. Wydaje się, że każdy z nas odnajdzie w bohaterce cząstkę samego siebie.

Wariatka z Komańczy jest jak rozliczenie z życiem i światem. Uświadomieniem czytelnikowi, że obojętne, jak będziemy sami widzieć siebie, to i tak ludzie dorobią nam „gębę”. Największa i najbardziej wartościową formą szczęścia jest życie w zgodzie zamym sobą, nawet przez najkrótszą chwilę, tak by poczuć naprawdę smak i wartość życia.


Bardzo dziekuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzemplarz recenzencki książki.
Maria Nurowska – jedna z najbardziej znanych powieściopisarek. Autorka kilku gorąco komentowanych książek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz