12 marca 2015

Dziewczyna, która kochała kamelie - Julie Kavanagh

Dziewczyna, która kochała kamelie to najnowsze opracowanie losów najpopularniejszej w dziejach dziewiętnastowiecznego Paryża, luksusowej kurtyzany - Marie Duplessis. Autorka opracowania, Julie Kavanagh, uznała ją za tak interesującą postać ówczesnej stolicy Francji, że poświęciła kilka długich lat na zbadanie życiorysu pięknej utrzymanki.

W wyniku tych poszukiwań powstała wnikliwa i kompletna biografia tej uwodzicielskiej i pięknej kobiety, obalająca kilka mitów na temat jej życia, śmierci i licznych romansów. 


Pierwszy Marię Duplesis vel. Alphonsine Plessis upamiętnił Aleksander Dumas (syn), w powieści Dama Kameliowa.  Sam Dumas syn był zafascynowany postacią Marie. Wydaje się, że był nawet w niej zakochany, choć Kavanagh podważa prawdziwość słów Dumas’a o jego romansie z Marie. Na kartach swojej powieści syn legendarnego, francuskiego pisarza opisał życie i kochanków boskiej Dany Kameliowej, wzorując się na autentycznych postaciach z jej życiorysu. Jednak to publikacja Kavanagh zawiera bardziej sprawdzone informacje.

Autorka dokładnie prześledziła dokumenty dotyczące życia Marie Duplessis, jej rachunki, prywatne zapiski, korespondencję, urzędowe dokumenty, pamiętniki osób, które ją znały oraz wszelkie publikacje inspirowane losem Damy Kameliowej.

Z książki wyłania się obraz ubogiej dziewczyny wychowanej na prowincji, której dzieciństwo było pasmem wielu nieszczęść, upokorzeń i głodu. Jedyną rzeczą, która wtedy jeszcze Alphonsine, mogła uznać za majątek, to nieprzeciętna uroda i czar. Młodziutka dziewczyna postanowiła to wykorzystać. Najpierw oddawała się studentom w jednej z dzielnic Paryża, jednocześnie pracując w jednym z paryskich klepów. Takie życie jednak nie niosło za sobą satysfakcji na jaką liczyła nastoletnia dziewczyna. Dzięki zbiegom okoliczności i pewnym znajomościom udało jej się „zdobyć” pierwszego, ważniejszego kochanka  i tu rozpoczyna się jej droga  ku  Marie Duplessis. Dzięki bogatemu kochankowi młoda kobieta stała się utrzymanką z własnym mieszkaniem, pięknymi meblami i strojami. Dzięki sprytnemu manipulowaniu uczuciami kochanków i umiejętnemu kreowaniu własnej osoby, Marie zdobyła status materialny o jakim skrycie marzyła. Stać ją było na drogie, suknie, powozy, konie, własną służbę, czy wykwintne jedzenie. Jednocześnie towarzyszy jej nostalgia za prawdziwymi, szczerymi rozmowami ze szczerze oddanymi przyjaciółmi. Kocha bale, wypady do opery, brylowanie w towarzystwie, ale jednocześnie wie, że jest potępiona, a nawet wykluczona ze społeczeństwa. W tamtym okresie kurtyzana była osobą pogardzaną, zwłaszcza przez kobiety. Moralność żeńska była wysoko ceniona. Mężczyzn oceniano innymi kategoriami, dlatego w otoczeniu Marie byli praktycznie sami mężczyźni, a ci lgnęli do Marie z niespotykanym entuzjazmem. Jej urok osobisty, obycie i też pewna wiedzai umiejętności, które przyswoiła sobie z biegiem lat, w połączeniu z urodą i elegancją, dawały jej władzę nad mężczyznami. Działała na nich jak magnes. Pod jej urokiem znalazł się, między innymi  Franciszek Liszt.

Mimo sukcesu i poprawy sytuacji materialnej, Marie nie była w stanie uchronić się przed przeciwnościami losu. Powolną śmierć przyniosła jej gruźlica, która w tamtym czasie była jeszcze chorobą, na która nie znano lekarstwa. Zmarła młodo, bo w wieku dwudziestu trzech lat a jej majątek zlicytowano za długi. Mimo wczesnej śmierci legenda o pięknej Marie Duplesies, żyje w literaturze i sztuce do dnia dzisiejszego.


Dziewczyna, która kochała kamelie to spójna opowieść o losach Alphonsine vel. Marie, oparta na długich i wnikliwych badaniach dokumentów pochodzących z epoki.  Początkowo wydawało mi się, że ta publikacja będzie mieć bardziej zbeletryzowaną formę. Moje przypuszczenia były błędne. W istocie jest to przemyślanie skomponowana biografia z precyzyjnie umieszczonymi przypisami, cytatami, kopiami listów, uwagami na temat tez zawartych w materiałach, poświęconych osobie opisywanej. Może to czasem nużyć czytelnika. Niemniej jednak warto przez te „trudności” przebrnąć. 

Julie Kavanagh - dziennikarka i autorka biografii Frederica Ashton’a i Rudolfa Nuriejewa.


Dziękuję Wydawnictwu Znak za przekazanie książki do recenzji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz