14 marca 2015

Stulecie Winnych. Tom 2. Ci, którzy walczyli - Ałbena Grabowska

Stulecie Winnych. Tom 2. Ci, którzy walczyli, to druga część sagi o Rodzinie Winnych. Do Brwinowa wracamy już w trakcie okupacji niemieckiej. Mimo zagrożenia niemieckim okupantem wieś jest wciąż bardziej bezpieczna od miasta.  Anna stara się podołać sytuacji, w jakiej znalazła się jej rodzina.

Anna myśli o innych zapominając o sobie i własnych pragnieniach...


Ta krucha i delikatna młoda dziewczyna przeistacza się na naszych oczach w silną i zdecydowaną kobietę. Pomaga swojej siostrze w opiece nad kolejnymi w rodzinie bliźniaczkami - Basią i Kasią. Troszczy się o sędziwą Bronisławę, która po tragicznej śmierci Antoniego traci chęć do życia. Razem  z ojcem stara się uchronić rodzinę od nędzy i głodu. Na domiar złego jej wielka miłość przepada bez wieści i co gorsza cierpią na tym  także pozostali członkowie rodziny, a zniknięcie Pawła będzie miało konsekwencje w przyszłości.

Kilku członków rodziny Winnych odda życie na polu walki, jeden z synów Stanisława postanowi pozostać po drugiej stronie Żelaznej Kurtyny, ale więź z rodzina będzie silniejsza i przetrwa mimo wielu kilometrów rozłąki.

Mimo tragicznych wydarzeń, wojennej pożogi i okupacyjnego okrucieństwa na pierwszy plan drugiego tomu wysuwa się miłość. Miłość nagła, niespodziewana, jeszcze bardziej skomplikowana, nieustraszona.  Po latach cierpień i zawirowań Ania odnajduje spokój u boku prawego i dobrego człowieka, który akceptuje ją samą, jej przeszłość oraz rodzinę. Jednak minione lata nie dają wrażliwej bliźniaczce o sobie zapomnieć, musi walczyć z ogromną determinacją o spokój dla swojej rodziny. Wydaje się, że cel został osiągnięty, ale demony zostały uśpione tylko na chwilę…

Na scenę powieści wkraczają najmłodsi członkowie rodziny Winnych. Teraz to wokół ich życia, rozterek i trosk toczy się główny nurt powieści. W tle czujemy oddech komunistycznego terroru lat pięćdziesiątych. Razem z bliźniaczkami Basią i Kasią oraz ich kuzynką Ewą wkraczamy w życie inteligentów z czasów Polski Ludowej.  Przekonujemy się, że w jednej chwili spokojne życie potrafi zamienić się w koszmar. Jednak dobry, stary Brwinów wciąż pozostaje ostoją ciepła rodzinnego, spokoju i radości. Miejsca, gdzie każdy może zawsze wrócić i po latach tułaczki odnaleźć swoje szczęście na nowo.

Tom drugi jest równie dobry jak pierwszy. Wątki rozpoczęte w pierwszej części mają logiczne rozwinięcie w kolejnej. Tło historyczne zostało właściwie zachowane. Winni ukazani na tle wydarzeń historycznych ze swoimi troskami i radościami, pokazują, że każdy w każdych czasach chce normalnie żyć, kochać i umierać. I to się autorce udało.


Po raz kolejny Ałbena Grabowska zachwyca swoją powieścią. Urzeka tak bardzo, że chciałoby się natychmiast sięgnąć po ostatni trzeci to sagi, ale niestety trzeba poczekać jeszcze chwilę, by znowu odwiedzić  ciepły dom Winnych.

Stulecie Winnych. Tom 1. Ci, którzy przeżyli. Recenzja
Stulecie Winnych. Tom 3. Ci, którzy wierzyli. Recenzja.Ałbena Grabowska- z wykształcenia jest lekarzem, z zamiłowania pisarką, do tej pory na rynku ukazały się książki jej autorstwa pod następującymi tytułami: Coraz mniej olśnień, Lot nisko nad ziemią, Stulecie winnych. Tom 1. Ci którzy przeżyli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz