6 marca 2015

Niewybaczalne - Isabel Wolff

Niewybaczalne Isabel Wolff to opowieść o młodej kobiecie, która zawodowo zajmuje się spisywaniem wspomnień i biografii osób, które się do niej zgłaszają. Z powodów finansowych pisze też poradniki. Prywatnie związana z miłym i sympatycznym facetem. Można powiedzieć – kobieta szczęśliwa. To tylko pozory, imaginacja stworzona przez samą bohaterkę. Z powodu traumatycznych zdarzeń z dzieciństwa wybudowała wokół siebie gruby i wysoki mur, za którym kryje swoje demony przeszłości.

Przypadek sprawia, że los stawia na jej drodze starszą kobietę, której rodzina chce, aby Jenni spisała jej wspomnienia z dzieciństwa. Początkowo kobieta odmawia, z powodu miejsca zamieszkania Klary. Staruszka pośrednio łączy ją z jej wielką i bolesną tajemnicą. Jednak wiedziona niezrozumiałym, dla siebie samej, impulsem dziewczyna, godzi się przystąpić do wysłuchania i spisania wspomnień Klary...


Klara jest miłą, serdeczną starszą panią, która jednocześnie intuicyjnie wyczuwa, że młoda adeptka pisarstwa również skrywa w sobie tajemnicę. Sama jest u kresu swojego życia i postanawia zwierzyć się komuś ze swoich bolesnych wspomnień. Do powrotu do przeszłości skłania ją również choroba jej najlepszej przyjaciółki, która w wyniku choroby Alzheimera traci pamięć i swoje wspomnienia. Klara nie chce stracić swoich, czuje wręcz potrzebę przelania ich na papier, co zapewni im nieśmiertelność.

Ta pogodna starsza pani, rodowita Holenderka i żona Brytyjczyka, dbająca o swoje gospodarstwo i swój ogród z ogromnym oddaniem, jest byłą więźniarką japońskich obozów w Holenderskich Indiach Wschodnich w okresie II Wojny Światowej. Razem z rodziną przeszła gehennę japońskich obozów internowania, choć chyba właściwszą nazwą byłaby tu, nazwa obozy koncentracyjne, ponieważ podobnie jak Naziści, Japończycy gromadzili ogromne liczby ludzi na małych obszarach , ogrodzonych drutem kolczastym, gdzie zmuszano do ciężkiej pracy, ograniczano racje  żywnościowe, torturowano w bardzo okrutny, wymyślny i przekraczający nasze wyobrażenia-drastyczny sposób.

Klara w obozie straciła młodszego brata, z czym nigdy się nie pogodziła a Jenni stała się pierwszą obcą osobą, której ze szczegółami, opowiedziała o okolicznościach w jakich jej brat poniósł śmierć w japońskim obozie. Pod wpływem szczerości starszej kobiety, główna bohaterka znajduje w sobie siłę, by opowiedzieć o tragicznej śmierci swojego młodszego brata.  Przynosi jej to ogromną ulgę i spokój. Obie kobiety łączy też skomplikowana relacja matka – córka. Obie matki obwiniają swoje córki za śmierć swoich dzieci. Uważają, że to córki ponoszą główny ciężar odpowiedzialności za śmierć młodszych dzieci. Różnica jednak polega na tym, że okoliczności śmierci chłopców są różne i każda z matek miała inne możliwości, by w jakiś sposób móc zapobiec nieszczęśliwym zdarzeniom, które miały miejsce.

Klara daje Jenni siłę do walki o własne życie. Uświadamia młodej kobiecie, że życie bez wybaczenia nie ma sensu. Bez wybaczenia sobie własnych win nie można budować zdrowej i stabilnej przyszłości, i dobrych relacji z otaczającym światem.

Początkowo powieść Isabel Wolff wydała mi się lekką opowieścią o młodej kobiecie, która zasklepiła się w swoje skrytości, starając się żyć życiem innych, zamiast własnym. Pod płaszczem lekkiej opowiastki, spisanej przystępnym, łatwym do przyswojenia językiem, kryje się głębsza opowieść o słabości i sile ludzkiego  charakteru. Historie Klary i Jenni są tylko pretekstem do refleksji nad naszym zachowaniem w obliczu nieszczęścia. To książka o nadziei i chęci życia, książka o relacjach międzyludzkich w chwili następującego nieszczęścia. To też spojrzenie na matki, które w obliczu śmierci jednego z dzieci, zamknięte w kręgu własnego bólu i rozpaczy, odpychają od siebie dzieci, które cudem ocalały lub po prostu żyją. To opowieść o tym, że nad traumą warto pracować, mówić o niej, zostawić ją za sobą i osiągnąć wewnętrzny spokój i szczęście.

Wreszcie to mądre wplecenie w fabułę, zepchniętej na margines, zbiorowej pamięci o ofiarach japońskiej okupacji na Pacyfiku.


Isabel Wolff- brytyjska dziennikarka i pisarka, wydała już kilka powieści.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz